Slide background
Diş Hekimliği Hastanesi

Protetik Diş Tedavisi Anabilim DalıProtetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı, doğal dişlerde oluşan madde kayıplarının ve çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine hareketli, sabit ve implant üstü protezlerin yapılması; dişlere ait anormallik ve bozuklukların giderilmesi; hastalık, kaza ve ameliyatlar sonunda yüz bölgesinde kaybedilen dokuların yapay materyaller ile restore edilmesi; okluzyonun düzenlenmesi; oral fonksiyonların, estetiğin ve hasta sağlığının düzeltilmesi ve idamesini amaçlayan bir tedavi bilimidir. Amacımız; dişlerin, ağız boşluğunun, çenelerin ve ilgili dokuların hastalıklarını ve anormalliklerini tanıyacak, tedavi edecek ve koruyucu hekimlik önlemlerini alabilecek becerilere sahip, güncel gelişmeleri takip eden diş hekimleri yetiştirmektir. Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Mersin Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde 2016 yılından itibaren hizmet vermektedir.

Bünyesinde hareketli ve sabit protezler, implantoloji, çene-yüz protezleri gibi birçok disiplini barındıran bir anabilim dalıdır. Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı diş hekimliği bilim ve sanat öğretisini eğitim ve öğretime dahil eden bir disiplindir. Protetik Diş Tedavisi; eksik dişlerin, şekil ve form bozukluğu olan dişlerin çiğneme, konuşma ve estetik gibi fonksiyonlarını iade ve idamesini sağlamak amacıyla suni aygıtlar yapar, oluşan çene ve yüz bölgesi defektlerinin rehabilitasyonunu sağlar.

Sabit protezler; ağızda dişlerin form, şekil bozukluklarını ve diş eksikliklerini estetik ve fonksiyonel olarak porselen, döküm alaşımlar, porselen metal kombinasyonları ve diğer estetik materyallerle sabit olarak restorasyonunu amaçlarken, hareketli parsiyel protezler; eksik dişlerin hareketli apareylerle estetik ve fonksiyonel olarak rehabilitasyonunu sağlamaktadır. Tam protezler ve implant üstü sabit ve hareketli protezler ise total dişsizlik durumunun giderilmesi amacı ile uygulanmaktadır.

Günümüzde bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim (CAD/CAM) ile protez üretimi gerçekleştirilmektedir. Bu teknik, bilgisayarların protezlerin dizaynında ve üretilmesinde kullanılmasıyla ilgili bir teknolojidir. Hastanın ağzından optik kamera ile alınan görüntüler direkt olarak cihaza kaydedilir ve bilgisayarda özel yazılımlar (CAD) kullanılarak hastaya en uygun protezler tasarlanabilir. Dizaynı yapılmış olan restorasyon seramik bloklardan özel bir cihazla kazınarak üretilir ve restorasyon hazır hale getirilir. İstenilen protezler sorunsuz bir şekilde üretilerek hastalara uygulanabilmektedir.

Anabilim Dalımız; 1 profesör, 2 doktor öğretim üyesi ve 4 araştırma görevlisi ile hizmet vermektedir. Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı, 5 yıllık diş hekimliği eğitimine 1.eğitim yılından itibaren mezun oluncaya kadar teorik ve pratik uygulamalarla katkıda bulunmaktadır. Anabilim dalımızda; lisans eğitiminin yanı sıra 3 yıllık Protetik Diş Tedavisi Uzmanlık Eğitimine de 2017 güz döneminde yapılan Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı sonrasında atanan 2 araştırma görevlisi ile başlamıştır.

Protetik Diş Tedavisi uygulamaları sonrasında dikkat edilmesi gereken kurallar:

Sabit protez kullanan bireylerin dişlerini günde 2 kez fırçalamaları ve diş ipi kullanmaları dışında, protezlerin bakımı için özellikle boş dişlerin yerine gelen gövde bölümlerinin temizlenmesi amaçlı özel diş ipleri ve arayüz fırçaları kullanmaları gerekmektedir. Sabit protezlerin bakımı uygun şekilde yapılmazsa diş eti problemleri ve ağız kokusu gibi sıkıntılar kaçınılmaz olacaktır.

Hareketli protezlerin ise yemeklerden sonra çıkartılıp; protez fırçası ve sabun ile temizlendikten sonra su altında temizlenmesi gerekmektedir.

Fırçalama işleminde protezler için üretilmiş özel fırçalar veya yumuşak kıllı diş fırçaları kullanılabilir.

Ağız dokusunun sağlığı için her akşam uyumadan önce protezin çıkarılması gerekmektedir.

Her akşam hareketli protezler fırça ve sabun fırçalanarak üzerlerindeki gıda artıkları ve plak temizlendikten sonra protez kabı ile su içinde saklanmalıdır.

Aşındırıcı özelliği olan ve aynı zamanda protez cilasını bozacak maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Sabunlu su veya özel üretilmiş ürünler tercih edilmelidir. Protezi temizlerken deterjan, çamaşır suyu gibi kimyasallar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Piyasada mevcut olan protez temizleme tabletlerinde protezlerin haftada 2 kez yaklaşık bir saat bekletilmesi gerekmektedir. Bu sayede fırçalama ile yapılan mekanik temizliğin yanında kimyasal olarak da temizlik sağlanacaktır. Protez ağızda olmadığı zamanlarda mutlaka su içinde bırakılmalıdır. Fırçalama işleminde düşüp kırılmayı önlemek için, yumuşak bir havlunun ya da su dolu bir kabın üzerinde yapılmalıdır.