Slide background
Diş Hekimliği Hastanesi

Pedodonti Anabilim Dalı


Çocuk diş hekimliği (Pedodonti) Anabilim Dalı, doğumdan başlayarak süt dişlerinin tamamının değiştiği 15 yaşına kadar olan süreçte, süt ve kalıcı dişlerinin korunmasını; çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlamaktadır.

Anablim Dalımızda;

  • Koruyucu diş hekimliği uygulamaları (diş gelişiminin takip edilmesi, uygun beslenme alışkanlığı kazandırma, kötü alışkanlıkların tespiti ve önlenmesi (parmak-dil emme, tırnak yeme, emzik kullanma vb.), doğru ve düzenli yapılacak diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması, belirli sürelerde topikal flourid ve fissür örtücü uygulamasının yapılması),

  • Çürük-travma nedeniyle oluşan sert doku kayıplarında uygun restoratif ve endodontik tedavi uygulamaları yapılmaktadır.

Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı akademik ve klinik faaliyetlerini 2 Doktor Öğretim Üyesi ile sürdürmektedir. Diş hekimliği lisans eğitim sürecinin 3, 4 ve 5. sınıflarında verilen teorik dersler ve pratik uygulamalar sayesinde, yapılan en uygun tedavilerle çocuklarda ağız ve diş sağlığını kazandırmayı ve sürdürmeyi amaçlamış yüksek bilgi donanımına sahip hekimler yetiştirmek hedeflenmektedir.

Randevunuza gelirken;

  • Çocuğunuzu tok karnına getiriniz.

  • İlk muayenenizde mevcut sistemik hastalıklarınızla ilgili kliniğimizde yapılacak işlemler öncesi gerekli görüldüğü taktirde ilaç etkileşimleri ve işlem sonrası kanama riski nedeniyle uzman doktor konsültasyonlarına başvurulabilmektedir.

Tedavi sonrası;

  • Anestezi geçene kadar çocuğunuz yemek yememelidir.

  • Bazı tedavilerde dudak veya yanaklarda uyuşturulabilmektedir. İşlem sonrası 2 saat boyunca çocuğun dudağını/ yanağını ısırmamasına dikkat edilmelidir.