Slide background
Diş Hekimliği Hastanesi

Ortodonti Anabilim Dalı


Ortodonti Anabilim Dalı, dişlerde, çenelerde ve yüze ait yapılarda bulunan düzensizliklerin teşhisi, önlenmesi ve tedavisiyle ilgilenmektedir. Ortodontik tedavilerin temel amacı, çenelerde bulunan dişlerin düzenli bir şekilde sıralanması ve bu dişlerin karşı çenedeki dişlerle uyumlu bir şekilde ilişkisinin sağlanmasıyla iyi bir kapanışın elde edilmesidir. Ayrıca, ortodontik tedaviler ile ideal bir estetiğin sağlanması ve gülümseme, çiğneme, konuşma ve solunum gibi fonksiyonların iyileştirilmesi hedeflenmektedir.

Dişlerde, çene ve yüz bölgesinde oluşabilecek düzensizliklerin (malokluzyonların) henüz meydana gelmeden önlenmesi, başlangıç halinde olan malokluzyonların durdurulması ve eğer oluşmuş ise bu malokluzyonların düzeltilmesi için ortodontik tedavilerde çeşitli aygıtlardan faydalanılmaktadır. Ağız içine ve ağız dışına uygulanan bu aygıtlar ile çapraşıklıklar ve bozuk çene ilişkileri düzeltilebilmekte, dudak-damak yarıklı doğan bireylerin rehabilitasyonu sağlanmakta ve ilerleyen yaşlarda ortognatik cerrahi uygulanacak hastaların ameliyat öncesinde ve sonrasında ortodontik tedavileri gerçekleştirilebilmektedir. Ortodontik tedavilerin süresi genellikle 1-2 yıl arasında değişirken; vakalarda diş çekimi gerekmesi, çene ilişkilerinin düzeltilmesi için ortopedik aygıtlar uygulanması ve doğumsal-kazanılmış çene-yüz deformitelerinin mevcut olması gibi durumlarda bu süreç daha da uzun olabilmektedir.

Ortodontik tedavi esnasında hasta ağzında bulunan braketler ve teller gibi ortodontik apareyler sebebiyle hastaların ağız hijyenlerini idame ettirmeleri zorlaşmaktadır. Bu süreçte hastalar ağız bakımlarına gereken hassasiyeti göstermedikleri takdirde dişleri çürüyebilmekte, diş etleri iltihaplanabilmekte hatta tedavi sonrasında bazı dişlerin çekimi gerekebilmektedir. Bu sebeple ortodontik muayene için kliniğimize başvurmak isteyen hastalar, mevcut dental işlemlerini tamamladıktan sonra bölümümüzde muayene olabilmektedir.

Anabilim dalımızda 1 Dr. Öğretim Üyesi bulunmaktadır.

Diş hekimliği lisans eğitiminin 3. 4. ve 5. yıllarında teorik ve pratik eğitim veren anabilim dalımızda, ayrıca Diş Hekimliğinde Uzmanlık eğitimi kapsamında ilerleyen zamanlarda lisansüstü eğitim verilerek ortodonti uzmanlarının yetiştirilmesi planlanmaktadır.


Mersin Ortodonti